Main Navigation

Lyndon Farnham

Senator, Island-wide

Chant de la Mer
Le Mont Rossignol
St. Ouen
Jersey
JE3 2LN

Role(s)

Minister for Economic Development, Tourism, Sport and Culture

Deputy Chief Minister


Record of service to the States

  • first elected to the States as Deputy of St. Saviour No. 2 and sworn to office on 9th December 1999
  • re-elected as Deputy of St. Saviour No. 2 in 2002
  • retired from the States in December 2005
  • re-elected as a Senator in 2011 and sworn to office on 14th November 2011
  • re-elected as a Senator in 2014
  • re-elected as a Senator in 2018

Committee / panel membership

Bailiff's Consultative Panel
Council of Ministers

Declaration of interests

Senator Lyndon Farnham - Declaration of Interests

Statements

    Questions

      Voting record

      Vote:
      For (Pour)
      Date:
      12/02/2019
      Reference:
      P.143/2018(Amd)
      Vote:
      For (Pour)
      Date:
      12/02/2019
      Reference:
      P.143/2018
      Vote:
      For (Pour)
      Date:
      12/02/2019
      Reference:
      P.3/2019
      Vote:
      For (Pour)
      Date:
      29/01/2019
      Reference:
      P.131/2018
      Vote:
      For (Pour)
      Date:
      29/01/2019
      Reference:
      P.131/2018
      Vote:
      For (Pour)
      Date:
      29/01/2019
      Reference:
      P.134/2018
      Vote:
      For (Pour)
      Date:
      29/01/2019
      Reference:
      P.134/2018
      Vote:
      Against (Contre)
      Date:
      29/01/2019
      Reference:
      P.146/2018
      Vote:
      For (Pour)
      Date:
      15/01/2019
      Reference:
      P.144/2018

      Biography

      Role(s)

      Minister for Economic Development, Tourism, Sport and Culture

      Deputy Chief Minister


      Record of service to the States

      • first elected to the States as Deputy of St. Saviour No. 2 and sworn to office on 9th December 1999
      • re-elected as Deputy of St. Saviour No. 2 in 2002
      • retired from the States in December 2005
      • re-elected as a Senator in 2011 and sworn to office on 14th November 2011
      • re-elected as a Senator in 2014
      • re-elected as a Senator in 2018

      Committee / panel membership

      Bailiff's Consultative Panel
      Council of Ministers

      Declaration of interests

      Senator Lyndon Farnham - Declaration of Interests

      Votes

      Voting record

      Vote:
      For (Pour)
      Date:
      12/02/2019
      Reference:
      P.143/2018(Amd)
      Vote:
      For (Pour)
      Date:
      12/02/2019
      Reference:
      P.143/2018
      Vote:
      For (Pour)
      Date:
      12/02/2019
      Reference:
      P.3/2019
      Vote:
      For (Pour)
      Date:
      29/01/2019
      Reference:
      P.131/2018
      Vote:
      For (Pour)
      Date:
      29/01/2019
      Reference:
      P.131/2018
      Vote:
      For (Pour)
      Date:
      29/01/2019
      Reference:
      P.134/2018
      Vote:
      For (Pour)
      Date:
      29/01/2019
      Reference:
      P.134/2018
      Vote:
      Against (Contre)
      Date:
      29/01/2019
      Reference:
      P.146/2018
      Vote:
      For (Pour)
      Date:
      15/01/2019
      Reference:
      P.144/2018
      Back to top
      rating button