Members

Ian Gorst

Senator, Island-wide

Les Roches Fleuries
Les Relais
L'Etacq
St Ouen
JE3 2FB

Role(s)

Minister for External Relations


Record of service to the States

  • first elected as a Deputy of St. Clement and sworn to office on 5th December 2005
  • re-elected as Deputy of St. Clement in 2008
  • elected as a Senator in 2011
  • appointed as Chief Minister on 14th November 2011
  • re-elected as a Senator in 2014 and re-elected as Chief Minister on 3rd November 2014
  • re-elected as a Senator in 2018

Committee / panel membership

Council of Ministers

Declaration of interests

Senator Ian Gorst - Declaration of Interests

Statements

Questions

Voting record

Vote:
Out of the island
Date:
22/01/2020
Reference:
P.122/2019
Vote:
Out of the island
Date:
22/01/2020
Reference:
P.122/2019
Vote:
Out of the island
Date:
22/01/2020
Reference:
P.124/2019(Re-issue)
Vote:
Out of the island
Date:
21/01/2020
Reference:
P.121/2019

Biography

Role(s)

Minister for External Relations


Record of service to the States

  • first elected as a Deputy of St. Clement and sworn to office on 5th December 2005
  • re-elected as Deputy of St. Clement in 2008
  • elected as a Senator in 2011
  • appointed as Chief Minister on 14th November 2011
  • re-elected as a Senator in 2014 and re-elected as Chief Minister on 3rd November 2014
  • re-elected as a Senator in 2018

Committee / panel membership

Council of Ministers

Declaration of interests

Senator Ian Gorst - Declaration of Interests

Questions

Statements

Votes

Voting record

Vote:
Out of the island
Date:
22/01/2020
Reference:
P.122/2019
Vote:
Out of the island
Date:
22/01/2020
Reference:
P.122/2019
Vote:
Out of the island
Date:
22/01/2020
Reference:
P.124/2019(Re-issue)
Vote:
Out of the island
Date:
21/01/2020
Reference:
P.121/2019

If you wish to contact all 49 elected States Members, you can send them a message using our Email all elected States Members form.

Back to top
rating button