Members

Len Norman

Connétable, St. Clement

L'Abri
La Rue du Hocq
St Clement
Jersey
JE2 6LF

Role(s)

​Minister for Home Affairs

Record of service to the States

  • first elected to the States on 17th June 1983 as Deputy of St Clement
  • re-elected as Deputy of St Clement in 1987, 1990 and 1993
  • elected as Senator in 1996
  • re-elected on 12th December 2002
  • sworn in as Connétable of St Clement on 8th December 2008
  • re-elected in 2011, 2014 and 2018

Committee / panel membership

Comité des Connétables
Council of Ministers

Declaration of interests

Connétable Len Norman - Declaration of Interests

Statements

Questions

Voting record

Vote:
Not present for vote
Date:
22/01/2020
Reference:
P.122/2019
Vote:
Not present for vote
Date:
22/01/2020
Reference:
P.122/2019
Vote:
Not present for vote
Date:
22/01/2020
Reference:
P.124/2019(Re-issue)
Vote:
Not present for vote
Date:
22/01/2020
Reference:
P.124/2019(Re-issue)

Biography

Role(s)

​Minister for Home Affairs

Record of service to the States

  • first elected to the States on 17th June 1983 as Deputy of St Clement
  • re-elected as Deputy of St Clement in 1987, 1990 and 1993
  • elected as Senator in 1996
  • re-elected on 12th December 2002
  • sworn in as Connétable of St Clement on 8th December 2008
  • re-elected in 2011, 2014 and 2018

Committee / panel membership

Comité des Connétables
Council of Ministers

Declaration of interests

Connétable Len Norman - Declaration of Interests

Questions

Statements

Votes

Voting record

Vote:
Not present for vote
Date:
22/01/2020
Reference:
P.122/2019
Vote:
Not present for vote
Date:
22/01/2020
Reference:
P.122/2019
Vote:
Not present for vote
Date:
22/01/2020
Reference:
P.124/2019(Re-issue)
Vote:
Not present for vote
Date:
22/01/2020
Reference:
P.124/2019(Re-issue)

If you wish to contact all 49 elected States Members, you can send them a message using our Email all elected States Members form.

Back to top
rating button