Members

Timothy Le Cocq

Bailiff

Bailiff's Chambers
Royal Court House
St Helier
Jersey
JE1 1DD

Role(s)

Deputy Bailiff of Jersey
Deputy President of the States Assembly

Record of service to the States

  • appointed as Her Majesty's Solicitor General on 8th April 2008
  • appointed as Her Majesty's Attorney General on 10th November 2009
  • sworn in as Deputy Bailiff on 2nd April 2015
  • sworn in as Bailiff on 17th October 2019

Statements

    Questions

      Biography

      Role(s)

      Deputy Bailiff of Jersey
      Deputy President of the States Assembly

      Record of service to the States

      • appointed as Her Majesty's Solicitor General on 8th April 2008
      • appointed as Her Majesty's Attorney General on 10th November 2009
      • sworn in as Deputy Bailiff on 2nd April 2015
      • sworn in as Bailiff on 17th October 2019

      If you wish to contact all 49 elected States Members, you can send them a message using our Email all elected States Members form.

      Back to top
      rating button